Atrakcje turystyczne w Gorlicach


Gorlice i okoliczne ziemie to obszar mało znany przeciętnemu polskiemu turyście. Kto jednak odwiedzi te strony z miejsca nabiera przekonania, że warto tu wracać. Powodem są nie tylko interesujące zabytki i piękne miejsca, ale przede wszystkim niepowtarzalny klimat tutejszej ziemi. Mało kto pamięta, że Gorlice to miasto, w którym pracował i mieszkał Ignacy Łukasiewicz – konstruktor pierwszej na świecie lampy naftowej. Spora wystawa pamiątek związanych z odkrywcą znajduje się w gorlickim muzeum, a największa z nich – pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa – stoi po dziś dzień w dzielnicy Zawodzie. Lampa obecnie jest przerobiona na kapliczkę. Pasjonaci naftowego epizodu historii Polski wiele ciekawych rzeczy mogą się dowiedzieć również po wizycie w skansenie naftowym, ulokowanym w dzielnicy Magdalena.

Historia Gorlic to jednak nie tylko nafta. Wśród miejscowych bardzo żywa jest pamięć o bitwie gorlickiej 1915 r. – jednej z największych podczas I wojny światowej. Jej pamiątkami są przede wszystkim cmentarze wojskowe, które znajdziemy na lokalnych górach. Z trudną historią tych miejsc nierozerwalnie złączona jest też mniejszość etniczna Łemków, którzy przed akcją „Wisła” zamieszkiwali wsie na południe od Gorlic. Obecnie potomkowie wysiedlonych spotykają się co roku na tradycyjnej watrze w Zdyni – wsi położonej około 15 km od Gorlic. Jednak swoje ważne miejsce mają także w samych Gorlicach. Chodzi oczywiście o cerkiew katedralną – siedzibę władyki oraz miejsce spoczynku prawosławnego świętego popa Maksyma Sandowycza, którego śmierć podczas I wojny światowej uważana jest przez prawosławnych za męczeńską.

Jak widać, Gorlice to miasto o niezwykłej, a mało znanej historii. Warto je odwiedzić i poznawać jego sekrety. Pomogą w tym hotele, zajazdy i pensjonaty, które czekają na gości, chcących zwiedzać piękne okolice oraz góry Beskidu Niskiego. Oferta rekreacyjna i noclegowa (Gorlice) jest zróżnicowana i dobrze zorganizowana, zatem kilkudniowy pobyt w mieście nie stanowi wyzwania organizacyjnego. Nie trzeba więc chyba przekonywać, że warto odwiedzić to tajemnicze i niezwykłe miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *