Czas na Polskę – Krzyżowa


Krzyżowa to wioska położona w przepięknych górach Beskidu Żywieckiego. Sama osada nie jest zbyt znana przez turystów, dlatego, że miejscowość dopiero zaczyna turystyczną przygodę – oferta noclegów Krzyżowej pomału się rozwija. Miejsca do spania mamy głównie w prywatnych kwaterach, co daje poczucie pobytu jak na wakacjach u rodziny. Dzięki temu można posmakować dań z kuchni regionalnej – lepiej jest odpuścić sobie wyżywienie we własnym zakresie, które zazwyczaj jest komponowane z najbardziej standardowych produktów spożywczych, które można nabyć tu w małych sklepach spożywczych. We wsi funkcjonuje zajazd swoją nazwą wskazujący na to, że jego daniem głównym jest pstrąg. Krzyżowa jest dla ludzi, którzy mają serdecznie dość hałasu i zgiełku współczesnej cywilizacji. To dobry pomysł na odpoczynek od codziennych problemów i „reset” umysłu.

Skąd się wzięła nazwa Krzyżowa?
Krzyżowa od samego początku swego istnienia jest powiązana z drogą krzyżową, która niegdyś tędy przebiegała. Rodzina Krzyżowskich jest uznawana za założycieli wsi. Kiedy osada była niezależną gminą, na jej pieczęci widniało wzgórze z 5 krzyżami (XIX wiek). Obecnie, wieś znajduje się w Gminie Jeleśnia. Podczas I wojny światowej ksiądz Franciszek Żak zainicjował zbiórkę pieniędzy na budowę kościoła w Krzyżowej, pragnąc przy tym stworzyć parafię dla wiernych z pobliskich wiosek. Zdobywanie funduszy trwało bardzo długo, a najwięcej środków finansowych dała sprzedaż lasów. Przed wojną funkcjonowała już kaplica, którą zaczęto rozbudowywać po uwolnieniu Polski od niemieckiego okupanta.
Największej krasy kościół nabrał z początkiem XXI wieku, kiedy to powstały nowe malowidła ścienne. Jednym z niezwykłych dzieł jest imponująca symbolika Trójcy Świętej, zsyłającej na cały świat swoje łaski. Świątynia przeszła przez generalny remont i zmieniono w niej wyposażenie (pojawiły się nowe ławki). Parafia jest pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

W drodze do Schroniska
Będąc w Krzyżowej, nie można pominąć wizyty na Hali Miziowej, która znajduje się na północnym stoku Pilska. Hala tak po prawdzie jest polaną, „położoną” na wysokości 1270 m n.p.m. Jest to wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać górskie krajobrazy. Odpocząć można zaś w schronisku, które pamięta XX-lecie międzywojenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *