Czy warto odwiedzić Płock?


Czy warto odwiedzić Płock? Wiele osób z pewnością odpowie, że nie. Faktem jest, że Płock nie jest miastem, które żyje z turystyki, nie ma tu atrakcji turystycznych charakterystycznych dla miejscowości położonych nad morzem, w górach czy na Mazurach. Nie jest też miastem pełnym zabytków jak Gniezno, Kraków czy Warszawa. Pomimo tego jest jednak wart zobaczenia. Historia tego miasta jest bowiem niezmiernie interesująca i ciekawa.

Nie każdy wie, że Płock to była stolica Polski. Miasto, które istnieje już od X wieku, początkowo było niewielką osadą, ślady mieszkalnictwa w tym rejonie są jednak jasne i udokumentowane. 800 lat temu miasto zyskało już zarys, który znany jest do dzisiaj. To właśnie wtedy zbudowano dzielnicę nazywaną obecnie Starym Miastem. Co ciekawe, układ urbanistyczny sprzed lat nie zmienił się do dnia dzisiejszego. Wiele budynków, które istniały w tym miejscu już kilkaset lat temu, stoi do dziś.

Wśród zabytków Płocka zlokalizowanych na Starym Mieście znajdziemy głównie budowle sakralne. Warto jednak wspomnieć, że wszystkie nie należą tylko do jednej wspólnoty wyznaniowej. Znajdziemy tu kościoły katolickie, ale i byłą synagogę. Obiekty sakralne Płocka robią wrażenie, jednak turyści znajdą w tym miejscu dużo więcej niż tylko kościoły. Warto odwiedzić między innymi muzea, zobaczyć wieżę ciśnień czy ruiny byłego zamku w Płocku.

Kilkudniowy pobyt w Płocku to taki, który wiąże się z wykupieniem noclegów (np. online – Płock noclegi) . Znaleźć tu można przede wszystkim noclegi w hotelach, trudno mówić w tej sytuacji o rozbudowanej bazie noclegowej. Warto mieć tego świadomość, planując pobyt w Płocku. W takiej sytuacji, korzystniej zarezerwować noclegi z wyprzedzeniem. To lepsze rozwiązanie niż szukanie noclegu już po dotarciu do miasta.

Płock z całą pewnością nie jest miastem, o którym można powiedzieć, że jest „ośrodkiem turystycznym”. To miasto znane z uwagi na istniejącą w nim od lat rafinerię. Na zwiedzenie Płocka nie będziemy potrzebować więcej niż kilka dni, dlatego warto zdecydować się na krótki wyjazd, jeśli dysponujemy ograniczoną ilością czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *