Muzeum Śląskie w Katowicach


Katowice to miasto oferujące odwiedzającym całą gamę atrakcyjnych możliwości spędzania wolnego czasu. Na gości czekają znane na całą Polskę imprezy muzyczne, słynne teatry oraz ciekawe ekspozycje muzealne. Miejscowość może poszczycić się specyficzną, niepowtarzalną atmosferą stolicy górniczego regionu. Węgiel stanowi chlubę Śląska i nie sposób nie dostrzec jego znaczenia dla samych Katowic. Przemysł wydobywczy na stałe wpisał się w charakter miasta, a tematyce górniczej poświęconych jest wiele lokalnych wystaw.

Nierozerwalne związki regionu z wydobyciem podziemnych bogactw eksponuje między innymi Muzeum Śląskie. Ta prowadząca działalność edukacyjną placówka szczyci się posiadaniem siedmiopiętrowego obiektu, którego zbiory stanowią przekrój przez historię miejscowości, nawiązując również do kilku obszarów kultury i sztuki polskiej. Instytucja prowadzi działalność naukowo-badawczą, zajmuje się analizą znalezisk i opisywaniem zjawisk oraz tendencji zmieniających się w regionie na przestrzeni lat. Chociaż muzeum w swojej pierwotnej formie nie przetrwało do czasów współczesnych, to obecnie turyści mogą odwiedzić nowoczesny kompleks obiektów zaadaptowanych do użytku z pomieszczeń należących niegdyś do Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Jeden z podziemnych poziomów Muzeum Śląskiego mieści rozbudowaną galerię cennych dzieł sztuki polskiej. Placówka może pochwalić się posiadaniem dzieł takich artystów, jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski czy Józef Chełmoński. Ponadto, w skład ekspozycji wchodzą historyczne plakaty i dzieła plastyki scenicznej. Goście mają okazję obejrzeć pokaźną galerię fotografii artystycznych oraz przedstawiających przeszłość miasta i regionu. Muzeum posiada również wystawę etnograficzną. Prezentuje ona przedmioty związane z życiem codziennym śląskich górników, przybliża także realia panujące w typowych XIX-wiecznych rodzinach, dla których przemysł wydobywczy stanowił najważniejsze źródło utrzymania. Odwiedzając ekspozycję warto zobaczyć Centrum Scenografii Polskiej. Jego celem jest prezentacja eksponatów scenicznych, a także kostiumów teatralnych czy ciekawostek filmowych. Na terenie kompleksu muzealnego działa klimatyczna restauracja mieszcząca się na terenie byłej maszynowni. Muzeum Śląskie to zaledwie namiastka tego, co czeka na turystów odwiedzających Katowice.

Katowice posiadają rozbudowaną bazę noclegową oraz przystępne ceny pokoi. Znajduje się tu mnóstwo hoteli, hosteli czy pensjonatów, gdzie każdy – nawet najbardziej wymagający turysta, znajdzie miejsce odpowiadające jego wymaganiom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *