Pora poznać walory Krasnobrodu


Krasnobród to malownicze miasto położone na Roztoczu Środkowym w województwie lubelskim, tuż nad wodami rzeki Wieprz. Bogactwo przyrody, ze szczególną obfitością borów sosnowych i jodłowych, sprawia, że okolica znakomicie sprawdza się jako uzdrowisko – można tutaj leczyć choroby układu oddechowego, a pozbywanie się uciążliwych dolegliwości zdrowotnych można zawdzięczać olejkom eterycznym wytwarzanym przez drzewa iglaste. Krasnobród posiada od kilkunastu lat status uzdrowiska, przy czym warto wiedzieć, że tradycje uzdrowiskowe miasta przypadają na XIX wiek.

Innowacyjne metody doktora Alfreda Rose

W 1884 roku dr Alfred Rose odkrył, że Krasnobród posiada potencjał leczniczy i nadaje się szczególnie do walki z chorobą charakterystyczną dla XIX wieku – czyli z gruźlicą. Stworzył pierwsze w kraju sanatorium wyspecjalizowane w walce z gruźlicą, które nazwał Instytutem Kumysologicznym. Nazwa wywodziła się od stosowanej przez doktora metody, która opierała się na podawaniu kuracjuszom kobylego mleka zwanego kumysem. Kumys zawiera między innymi enzymy, antybiotyki, a także witaminy A, B1, B2, B12, D, E i C. Sanatorium było dość popularne, jednakże z powodu braku dobrego dojazdu po kilku latach działalności upadło. Miasto ponowiło próbę przywrócenia dawnej świetności sanatoryjnej w dwudziestoleciu międzywojennym, jednakże z powodu wybuchu II wojny światowej zaistniała konieczność zaprzestania tego typu działań, a dwa ośrodki sanatoryjne zostały zniszczone podczas zawieruchy wojennej. Po zakończeniu wojny przyglądano się potencjałowi leczniczemu miasta, opracowano nawet bardzo ambitne plany, ale wylądowały one w szufladach decydentów. Obecnie Krasnobród dogania swoją renomą Nałęczów, ale trzeba przyznać, że miasto jednak bardziej jest kojarzone jako rekomendowane przez turystów miejsce do spędzania wolnego czasu niż do podjęcia kuracji leczniczych.

Co dała ludziom rzeka Wieprz

Rzeka Wieprz ofiarowała ludziom zalew, który w błyskawicznym tempie rozsławił Krasnobród jako miasto idealne do całorocznego wypoczynku. Regenerować się można tutaj nie tylko latem – baza noclegowa nie zamyka się wraz z zakończeniem sezonu wakacyjnego. Noclegi w Krasnobrodzie [ciekawych ofert szukaj w Meteorze] to bardzo dobra okazja do wypoczynku niby w mieście, a jednak na łonie natury. Ceny pobytu są dostępne dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *