Sromowce Wyżne jako baza wypadowa w Pieniny


Sromowce Wyżne to wieś położona w gminie Czorsztyn, w malowniczych Pieninach nad Jeziorem Sromowieckim, będącym częścią większego Zalewu Czorsztyńskiego. Jest to doskonałe miejsce, by rozpocząć piesze wędrówki po górskich szlakach albo wypocząć nad brzegiem jeziora. Miejscowość znajduje się tuż przy granicy, więc na wycieczkę wyskoczyć możemy także do miast położonych po słowackiej stronie.

Pieniny to góry, gdzie można wejść na wiele wspaniałych szczytów, z których rozciągają się wspaniałe widoki. Jeśli przeraża nas ilość turystów na Trzech Koronach, to możemy udać się kawałek dalej, na Sokolicę. Tam również miniemy wielu zwiedzających, ale jest ich tutaj trochę mniej. A widoki są równie imponujące. Szczyt wznosi się praktycznie pionowo nad przełomem Dunajca. Na wodach rzeki dojrzymy stąd małe punkty. To flisackie tratwy, przewożące turystów wzdłuż Dunajca. Z Sokolicy widać także prawie całe Pieniny, Drogę Pienińską oraz szczyty innych pasm. Charakterystycznym elementem na wierzchołku jest sosna karłowata, która przetrwała już wiele burz i wichur, a dalej nic jej się nie stało. Z Sokolicy można dojść do Szczawnicy albo Krościenka, a każdy z tych spacerów powinien nam zająć około godziny.

Innym ciekawym szczytem w Pieninach jest Palenica. Na jej szczycie znajduje się schronisko, kilka obiektów gastronomicznych oraz letnia zjeżdżalnia. Funkcjonuje tutaj także wypożyczalnia rowerów. W zimie działa ośrodek Stacja Narciarska Palenica z dwoma trasami zjazdowymi. Przez cały rok czynna jest także kolejka linowa. Jej dolna stacja znajduje się praktycznie w centrum Szczawnicy, przy najdłuższym polskim deptaku, czyli Promenadzie nad Grajcarkiem. Na górę wjechać można czteroosobowymi kanapami, a cała podróż zajmuje tylko kilka minut. Ze szczytu Palenicy widać m.in. Sokolicę oraz Trzy Korony, a przy dobrej widoczności można rozpoznać poszczególne tatrzańskie szczyty.

Przybywający w Pieninach turyści chwalą także Sromowce Wyżne za tutejsze warunki nocowania. Składa się na nie wiele obiektów, takich jak prywatne kwatery czy wille oraz pensjonaty, gdzie bez problemu znajdziemy tanie noclegi. Sromowce Wyżne oferują nam pobyt także w licznych gospodarstwach agroturystycznych, gdzie miło spędzimy czas i odpoczniemy od wielkiego miasta. Na miejscu znajdziemy także sklepy oraz obiekty gastronomiczne – nic więcej do szczęścia nam już nie potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *