Tajemniczy zamek w Niedzicy


Niedzica jest miejscem tak atrakcyjnym, że z pewnością nie znudzi turystów swoimi urokami. Jeżeli zdecydujemy się odwiedzić to miejsce przekonamy się, że jest tam dużo do zobaczenia. Zdecydowanie znajdziemy tam więcej tajemniczych miejsc, które warto zwiedzić, niż te o których słyszymy albo czytamy na stronach internetowych. Oczywiście najważniejsze jest, by zwiedzić zamek, jednak pozostałe urozmaicenia są nie mniej urokliwe. Wyżej wspomniana okolica jest wioską, którą zamieszkuje około 2000 miejscowej ludności. Położona jest przy ujściu rzeki Niedzica do słynnego Dunajca, zaś lokuje się idealnie na pograniczu Pienin i pogórza Spisko-Gubalowskiego. Miejscowość ta powstała w 1209 roku, jednak Polacy nie mogli cieszyć się jej własnością, gdyż w większości swojego żywota należała do Węgier. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym i historycznym miejscem jest zamek Dunajec, który powstał w XIV wieku. Jest zlokalizowanym zbiornikiem czorsztyńskim.

Nie można zwiedzić tych pięknych obszarów, bez wejścia do kościoła św. Bartłomieja, który pochodzi z początku XIV wieku. Warty zobaczenia jest również unikatowy Spichlerz, który posiada murowaną piwnicę, zaś datowany jest na XVIII wiek. Ze współczesnych atrakcji ważne jest to, ze możemy zobaczyć elektrownię wodną. Z zamku można podziwiać Jezioro Czorsztyńskie, zaś pod jego murami można odpocząć nad zaporą na Dunajcu. Został wybudowany przez króla Węgier Jana Berzeviciego. Przez cały okres swojego funkcjonowania wielokrotnie zmieniał właścicieli, zaś w większości byli to ludzie pochodzenia węgierskiego. Ostatecznie zamek ten zyskał wygląd renesansowy i taki też możemy dziś zwiedzać. Dziś swoją siedzibę w zamku ma Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Gród ten ukrył pewną tajemnicę, gdyż po II wojnie światowej znaleziono w nim testament Inków, który rzekomo zawierał wiadomości dotyczące ukrytego skarbu zatopionego w jeziorze. Dziś można ten obiekt zwiedzać w każdym dniu. Spotykamy tu tłumy wycieczek, które chętnie korzystają z proponowanej bazy noclegowej, właśnie by zobaczyć i poznać spory kawałek historii. Noclegi w Niedzicy to znakomita okazja do wypoczynku jak i do wzbogacenia swojej skarbnicy wiedzy. Z pewnością nie zastaniemy tu nudy, zaś każdy, przyjeżdżając tu daje się oczarować jej urokiem, który ukryty jest w każdym zakamarku. Wiele tajemnic, wiele ścieżek każdego dnia otwartych jest dla głodnych wiedzy i przygód turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *