Wieliczka – co warto zobaczyć?


Jednym z najsłynniejszych miast południowej Polski, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Wieliczka. Położona jest na południowy wschód w odległości około 10 kilometrów od Krakowa. Baza noclegowa Wieliczki [kliknij -> Meteor], tego dwudziestotysięcznego miasta, jest bogata i zróżnicowana. Komunikacja miejska kursująca z Krakowa (autobusy odjeżdżają z ul. Pawiej przy Galerii Krakowskiej w Krakowie), kursujący szynobus z dworca PKP w Krakowie, a także prywatne busy – to idealne rozwiązanie, by w ciągu kilkudziesięciu minut dostać się do tego miasta. Noclegi w Wieliczce to liczne pokoje gościnne, hotele – jest w czym wybierać, bowiem miasto żyje z turystyki.

Historia miasta sięga XIII wieku, wtedy było znane jako Magnum Sal, czyli Wielka Sól. Sława Wieliczki nierozerwalnie wiąże się z kopalnią i produkcją soli. Sam herb miasta nawiązuje do tej tradycji: zobaczymy na nim młot i dwa kilofy górnicze. To piękne górnicze, królewskie miasto kryje w sobie zabytki architektury i sztuki. W krajobrazie miasta widoczny jest pejzaż charakterystyczny dla miasta górniczego: budynki szybowe, nadszybia. Najważniejszym i najcenniejszym dla turystów obiektem jest Kopalnia Soli, którą można zwiedzać przez cały rok – zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem. Turyści indywidualni mają możliwość zwiedzania kopalni na bieżąco, natomiast grupy muszą dokonać wcześniejszej rezerwacji ze względu na bardzo duże zainteresowanie, a wiąże się to z oczekiwaniem na wejście do kopalni w miarę wolnych „usług przewodników wielickiej kopalni”, którzy trasą turystyczną oprowadzają grupy przez ponad 2 godziny.

Wieliczka to także inne zabytki: Zamek Żupny oraz pozostałości fortyfikacji miejskich, które tworzą unikalny obiekt rezydencji obronnej udostępniony do zwiedzania. Miasto Wieliczka to także zabytki przy tzw. Rynku Dolnym – sukiennice, Pałac Przychockich, budynek Magistratu, budynek Sztygarówki, a także kościoły – kościół parafialny św. Klemensa oraz drewniany kościół rektoralny św. Sebastiana z XVI wieku. Na terenie Wieliczki koniecznie trzeba zobaczyć XVII wieczny klasztor franciszkanów-reformatów, który był pierwszą murowaną świątynia małopolskiej prowincji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *