Wśród przepięknych Sudetów


Sudety są bardzo popularne wśród turystów i cieszą się ich dużym uznaniem. Wiele osób przyjeżdża tam nawet kilka razy w ciągu roku. Słyną one przede wszystkim z przepięknych krajobrazów, ale i różnych niezwykle urokliwych miejscowości. Co przede wszystkim warto zobaczyć w Sudetach?

Na pewno warto wybrać się do miasta Zgorzelec. Nazwa ta pochodzi od słowa „pogorzelisko”, bowiem w X wieku spłonął w tym miejscu gród. Dawniej przez Zgorzelec wiodły dwa istotne szlaki handlowe, m.in. do Pragi [Praga ➨Informacje ➨Wikipedia]. Najważniejszym zabytkiem w Zgorzelcu jest Miejski Dom Kultury, który wybudowano pod koniec XIX wieku. Zdobi go wiele przepięknych płaskorzeźb, a zachwyt budzą także okazałe pomniki i marmurowe schody.

Kolejną godną uwagi miejscowością jest Lubomierz, gdyż właśnie tam odbywa się Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Poza tym miasteczko to jest niezwykle urokliwe i z pewnością zachwyci każdego. Na uwagę zasługuje bardzo interesujące Muzeum Kargula i Pawlaka. Warto wiedzieć, że właśnie tu w 1976 roku Chęciński nakręcił film „Sami swoi”. W muzeum podziwiać można między innymi płot, który oddzielał gospodarstwa bohaterów, a także różne inne pamiątki z nimi związane.

Następnym istotnym punktem jest Grodziec, a konkretnie zamek, w którym odbywają się widowiskowe turnieje rycerskie. To wspaniała lekcja historii i próba odtworzenia średniowiecznych tradycji. Co ciekawe, z zamkiem wiąże się mroczna legenda o Czerwonym Upiorze. Ponoć ukazał on się okrutnemu kasztelanowi w czasie uczty. Przerażony mężczyzna rozdał swój majątek biednym i odtąd spełniał wiele dobrych uczynków. Turyści mogą zwiedzić imponujący dziedziniec, krużganki, a także kilka sal.

Oczywiście jedną z większych atrakcji jest Karkonoski Park Narodowy, który obejmuje to najwyższe pasmo Sudetów. Turyści przede wszystkim wędrują na Śnieżkę, której wysokość wynosi 1602 m n.p.m. Na uwagę zasługują także okazałe kotły polodowcowe. Lodowiec pozostawił przepiękne górskie jeziora: Mały Staw, Wielki Staw, a także Śnieżne Stawki.

W Sudetach warto zostać na nieco dłuższy okres czasu, co umożliwia wspaniała i rozbudowana baza noclegowa [Sudety ➨Noclegi ➨Meteor]. Warto wiedzieć, że Sudety zapewniają noclegi w naprawdę dogodnych warunkach i za przyzwoitą cenę. Na pewno każdy turysta znajdzie odpowiednią dla siebie kwaterę i chętnie wróci tu w kolejnych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *