Zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale


Będąc w Ojcowie lub okolicach, zobaczyć koniecznie trzeba skalne ostańce Doliny Prądnika, a także zamki – w Ojcowie i Pieskowej Skale. Leżące w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego zabytki są ikonami tego terenu w stopniu niewiele mniejszym niż słynna Maczuga Herkulesa. Wpisują się w górzysty krajobraz z zielonymi lasami, przeplatanymi odsłoniętymi skałami, górując nad okolicą.

Zamek w Ojcowie, z którego dziś pozostały ruiny, wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego [➪dostępne informacje Kazimierz Wielki]. Według tradycji to właśnie tej budowli cała miejscowość zawdzięcza swoją nazwę, gdyż zamek, na pamiątkę jego ojca, Władysława Łokietka, otrzymać miał nazwę „Ojciec u Skały”. Warownia była siedzibą miejscowej szlachty i starostów. W drugiej połowie XVI wieku należał do królowej Bony Sforzy, a w roku 1787 ostatni spadkobierca, który nim władał, Teofil Załuski, podejmował tu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który trzymał do chrztu jego córkę. Zamek opuszczony został na początku XIX wieku i szybko popadł w ruinę. W kolejnym stuleciu planowano próby jego odbudowy, jednak ostatecznie przeprowadzone zostały jedynie prace, zmierzające do zachowania jego stanu oraz odgruzowania. Dzisiaj turyści zobaczyć mogą okazałą wieżę, fragmenty murów i dziedzińca oraz zamkowej bramy, w której zrekonstruowanym częściowo budynku znajduje się wystawa historyczna.

Znacznie lepiej zachowała się kolejna warownia Kazimierza Wielkiego w Pieskowej Skale. To przy tym zamku znajduje się skalna Maczuga Herkulesa. Zamek strzegł ważnego szlaku handlowego pomiędzy Krakowem i Wrocławiem. Przez zarządzających nim magnatów był wielokrotnie przebudowywany. Dzisiaj podziwiać możemy renesansowy dziedziniec arkadowy, który zbudowano jako kopię dziedzińca zamku na Wawelu. W środku znajduje się muzeum z salami poświęconymi historii i sztuce, gdzie poza zgromadzoną kolekcją eksponatów związanych z funkcjonowaniem warowni znalazło się miejsce także na wystawy czasowe. Działa na terenie zamku w Pieskowej Skale także kawiarnia, księgarnia i sklepik z pamiątkami. Warto wejść na taras widokowy, skąd zobaczyć można malowniczą Dolinę Prądnika z góry.

Ojców i okolice to doskonałe miejsce na wyjazd weekendowy czy kilkudniowy. Zobaczyć można różnorodne stare zabudowania – prócz zamków spotkamy tu też młyny, wille, dawne obiekty uzdrowiskowe, a jeżeli chodzi o tereny przyrodnicze, możemy wyglądać nietoperzy podczas wycieczek po jaskiniach. Na turystów czeka tutaj baza noclegowa [➪dostępne noclegi Ojców], często połączona od razu z wyżywieniem – zajazdy i pensjonaty. Spotkać można też klimatyczne restauracje z tradycyjną polską kuchnią, w których skosztujemy rzecznego pstrąga i pierogów oraz wille i kwatery oferujące noclegi. Ojców leży zaledwie 25 km od Krakowa, jeżeli więc chcemy przedłużyć sobie pobyt, możemy wybrać się na wycieczkę do królewskiego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *